Today’s Program

Day 2 - Sunday, April 14
Day 3 - Monday, April 15
Day 4 - Tuesday, April 16
Day 5 - Wednesday, April 17
Day 6 - Thursday, April 18
Day 7 - Friday, April 19
Day 8 - Saturday, April 20
Day 9 - Sunday, April 21
Court Rainier III
11:00
H. Hurkacz (POL)
vs
[9] B. Coric (CRO)
Singles - First Round
Not Before 13:00
M. Berrettini (ITA)
vs
G. Dimitrov (BUL)
Singles - First Round
Followed By
L. Pouille (FRA)
vs
S. Wawrinka (SUI)
Singles - First Round
Court Des Princes
11:00
[2] U. Humbert (FRA)
vs
vs A. Rublev (RUS)
Qualifying Singles - Final Round
Followed By
[4] J. Londero (ARG)
vs
T. Fabbiano (ITA)
Qualifying Singles - Final Round
Followed By
L. Djere (SRB)
vs
G. Pella (ARG)
Singles - First Round
Followed By
[3] J. Murray (GBR) / B. Soares (BRA)
vs
R. Bopanna (IND) / D. Inglot (GBR)
Doubles - First Round
Court 2
11:00
[WC] J. Ocleppo (ITA)
vs
G. Andreozzi (ARG)
Qualifying Singles - Final Round
Followed By
Kids Day
vs
Not Before 17:15
M. Cecchinato (ITA) / A. Seppi (ITA)
vs
M. Gonzalez (ARG) / H. Zeballos (ARG)
Doubles - First Round
Court 9
11:00
A. Popyrin (AUS)
vs
E. Ymer (SWE)
Qualifying Singles - Final Round
Followed By
[5] A. Bedene (SLO)
vs
[8] T. Daniel (JPN)
Qualifying Singles - Final Round
Followed By
[5] O. Marach (AUT) / M. Pavic (CRO)
vs
B. McLachlan (JPN) / J. Struff (GER)
Doubles - First Round
Court 11
12:00
[7] F. Delbonis (ARG)
vs
[11] A. Ramos-Vinolas (ESP)
Qualifying Singles - Final Round
Not Before 14:30
K. Khachanov (RUS) / F. Lopez (ESP)
vs
J. Rojer (NED) / H. Tecau (ROU)
Doubles - First Round
Court Rainier III
11:00
[10] D. Medvedev (RUS)
vs
J. Sousa (POR)
Singles - First Round
Followed By
[15] D. Shapovalov (CAN)
vs
J. Struff (GER)
Singles - First Round
Followed By
[13] F. Fognini (ITA)
vs
[Q] A. Rublev (RUS)
Singles - First Round
Followed By
D. Schwartzman (ARG)
vs
[17] K. Edmund (GBR)
Singles - First Round
Court Des Princes
11:00
R. Bautista Agut (ESP)
vs
J. Millman (AUS)
Singles - First Round
Not Before 12:00
D. Dzumhur (BIH)
vs
[11] M. Cecchinato (ITA)
Singles - First Round
Followed By
[Q] G. Andreozzi (ARG)
vs
[16] D. Goffin (BEL)
Singles - First Round
Followed By
A. Seppi (ITA)
vs
[Q] L. Sonego (ITA)
Singles - First Round
Court 2
11:00
[12] N. Basilashvili (GEO)
vs
M. Fucsovics (HUN)
Singles - First Round
Followed By
[WC] M. Djokovic (SRB) / N. Djokovic (SRB)
vs
[4] J. Cabal (COL) / R. Farah (COL)
Doubles - First Round
Followed By
[WC] L. Catarina (MON)
vs
[WC] J. Munar (ESP)
Singles - First Round
Followed By
A. Zverev (GER) / M. Zverev (GER)
vs
[WC] R. Arneodo (MON) / H. Nys (MON)
Doubles - First Round
Court 9
11:00
[Alt] M. Jaziri (TUN)
vs
D. Lajovic (SRB)
Singles - First Round
Followed By
[Alt] M. Jaziri (TUN)
vs
D. Lajovic (SRB)
Followed By
Followed By
[LL] T. Daniel (JPN)
vs
P. Kohlschreiber (GER)
Singles - First Round
Followed By
G. Dimitrov (BUL) / S. Wawrinka (SUI)
vs
[6] H. Kontinen (FIN) / J. Peers (AUS)
Doubles - First Round
Followed By
[Q] A. Bedene (SLO)
vs
R. Albot (MDA)
Singles - First Round
Court 11
11:00
[1] P. Herbert (FRA) / N. Mahut (FRA)
vs
R. Haase (NED) / W. Koolhof (NED)
Doubles - First Round
Followed By
J. Chardy (FRA)
vs
M. Kukushkin (KAZ)
Singles - First Round
Followed By
[Q] F. Delbonis (ARG)
vs
M. Klizan (SVK)
Singles - First Round
Followed By
I. Dodig (CRO) / E. Roger-Vasselin (FRA)
vs
L. Djere (SRB) / D. Sharan (IND)
Doubles - First Round
Court Rainier III
11:00
[PR] J. Tsonga (FRA)
vs
T. Fritz (USA)
Singles - First Round
Followed By
[7] M. Cilic (CRO)
vs
G. Pella (ARG)
Singles - Second Round
Followed By
[1] N. Djokovic (SRB)
vs
P. Kohlschreiber (GER)
Singles - Second Round
Followed By
S. Wawrinka (SUI)
vs
[11] M. Cecchinato (ITA)
Singles - Second Round
Court Des Princes
11:00
F. Verdasco (ESP)
vs
P. Herbert (FRA)
Singles - First Round
Followed By
G. Simon (FRA)
vs
[Q] A. Popyrin (AUS)
Singles - First Round
Followed By
[Q] L. Sonego (ITA)
vs
[8] K. Khachanov (RUS)
Singles - Second Round
Followed By
[WC] J. Munar (ESP)
vs
[9] B. Coric (CRO)
Singles - Second Round
Court 2
11:00
[WC] F. Auger-Aliassime (CAN)
vs
[Q] J. Londero (ARG)
Singles - First Round
Followed By
D. Goffin (BEL) / L. Pouille (FRA)
vs
M. Demoliner (BRA) / D. Medvedev (RUS)
Doubles - First Round
Not Before 16:15
M. Fucsovics (HUN) / G. Pella (ARG)
vs
M. Berrettini (ITA) / F. Fognini (ITA)
Doubles - First Round
After Suitable rest, Court TBA
[WC] J. Melzer (AUT) / D. Thiem (AUT)
vs
P. Kohlschreiber (GER) / F. Verdasco (ESP)
Doubles - First Round
Court 9
11:00
A. Mannarino (FRA)
vs
C. Norrie (GBR)
Singles - First Round
Followed By
[7] N. Mektic (CRO) / F. Skugor (CRO)
vs
M. Middelkoop (NED) / S. Tsitsipas (GRE)
Doubles - First Round
Court 11
13:00
R. Albot (MDA) / N. Basilashvili (GEO)
vs
[8] R. Klaasen (RSA) / J. Salisbury (GBR)
Doubles - First Round
Not Before 15:00
K. Edmund (GBR) / N. Skupski (GBR)
vs
D. Schwartzman (ARG) / J. Sousa (POR)
Doubles - First Round
Court Rainier III
11:00
[5] K. Nishikori (JPN)
vs
P. Herbert (FRA)
Singles - Second Round
Followed By
[WC] F. Auger-Aliassime (CAN)
vs
[3] A. Zverev (GER)
Singles - Second Round
Followed By
R. Bautista Agut (ESP) vs [2] R. Nadal (ESP)
vs
[2] R. Nadal (ESP)
Singles - Second Round
Followed By
[4] D. Thiem (AUT)
vs
M. Klizan (SVK)
Singles - Second Round
Court Des Princes
11:00
M. Kukushkin (KAZ)
vs
[6] S. Tsitsipas (GRE)
Singles - Second Round
Followed By
T. Fritz (USA)
vs
D. Schwartzman (ARG)
Singles - Second Round
Followed By
J. Struff (GER)
vs
G. Dimitrov (BUL)
Singles - Second Round
Followed By
D. Lajovic (SRB)
vs
[16] D. Goffin (BEL)
Singles - Second Round
Court 2
11:00
[10] D. Medvedev (RUS)
vs
R. Albot (MDA)
Singles - Second Round
Not Before 12:00
M. Fucsovics (HUN)
vs
C. Norrie (GBR)
Singles - Second Round
After Suitable Rest
R. Haase (NED) / W. Koolhof (NED)
vs
A. Zverev (GER) / M. Zverev (GER)
Doubles - Second Round
Court 9
11:00
[3] J. Murray (GBR) / B. Soares (BRA)
vs
I. Dodig (CRO) / E. Roger-Vasselin (FRA)
Doubles - Second Round
Time TBA
[7] N. Mektic (CRO) / F. Skugor (CRO)
vs
K. Khachanov (RUS) / F. Lopez (ESP)
Doubles - Second Round
Court 11
12:00
M. Granollers (ESP) / M. Lopez (ESP)
vs
[2] L. Kubot (POL) / M. Melo (BRA)
Doubles - First Round
Followed By
[5] O. Marach (AUT) / M. Pavic (CRO)
vs
M. Gonzalez (ARG) / H. Zeballos (ARG)
Doubles - Second Round
Court Rainier III
11:00
[10] D. Medvedev (RUS)
vs
[6] S. Tsitsipas (GRE)
Singles - Third Round
Followed By
[1] N. Djokovic (SRB)
vs
T. Fritz (USA)
Singles - Third Round
Followed By
G. Dimitrov (BUL)
vs
[2] R. Nadal (ESP)
Singles - Third Round
Followed By
[13] F. Fognini (ITA)
vs
[3] A. Zverev (GER)
Singles - Third Round
Court Des Princes
11:00
G. Pella (ARG)
vs
[11] M. Cecchinato (ITA)
Singles - Third Round
Followed By
C. Norrie (GBR)
vs
[Q] L. Sonego (ITA)
Singles - Third Round
Followed By
[4] D. Thiem (AUT)
vs
D. Lajovic (SRB)
Singles - Third Round
Followed By
P. Herbert (FRA)
vs
[9] B. Coric (CRO)
Singles - Third Round
Court 2
11:00
D. Schwartzman (ARG) / J. Sousa (POR)
vs
[6] H. Kontinen (FIN) / J. Peers (AUS)
Doubles - Second Round
After Suitable Rest
M. Demoliner (BRA) / D. Medvedev (RUS)
vs
[4] J. Cabal (COL) / R. Farah (COL)
Doubles - Second Round
After Suitable Rest
M. Fucsovics (HUN) / G. Pella (ARG)
vs
R. Albot (MDA) / N. Basilashvili (GEO)
Doubles - Second Round
After Suitable Rest
[WC] J. Melzer (AUT) / D. Thiem (AUT)
vs
[2] L. Kubot (POL) / M. Melo (BRA)
Doubles - Second Round
Court Rainier III
11:00
D. Lajovic (SRB)
vs
[Q] L. Sonego (ITA)
Singles - Quarter-final
Followed By
[1] N. Djokovic (SRB)
vs
[10] D. Medvedev (RUS)
Singles - Quarter-final
Followed By
G. Pella (ARG)
vs
[2] R. Nadal (ESP)
Singles - Quarter-final
Followed By
[9] B. Coric (CRO)
vs
[13] F. Fognini (ITA)
Singles - Quarter-final
Court Des Princes
11:00
[3] J. Murray (GBR) / B. Soares (BRA)
vs
D. Schwartzman (ARG) / J. Sousa (POR)
Doubles - Quarter-final
Followed By
R. Haase (NED) / W. Koolhof (NED)
vs
R. Albot (MDA) / N. Basilashvili (GEO)
Doubles - Quarter-final
Followed By
[7] N. Mektic (CRO) / F. Skugor (CRO)
vs
[2] L. Kubot (POL) / M. Melo (BRA)
Doubles - Quarter-final
After Suitable Rest
M. Gonzalez (ARG) / H. Zeballos (ARG)
vs
M. Demoliner (BRA) / D. Medvedev (RUS)
Doubles - Quarter-final
Court Rainier III
11:30
R. Haase (NED) / W. Koolhof (NED)
vs
[3] J. Murray (GBR) / B. Soares (BRA)
Doubles - Semi-final
Not Before 13:30
[10] D. Medvedev (RUS)
vs
D. Lajovic (SRB)
Singles - Semi-final
Not Before 15:30
[13] F. Fognini (ITA)
vs
[2] R. Nadal (ESP)
Singles - Semi-final
Followed By
M. Gonzalez (ARG) / H. Zeballos (ARG)
vs
[7] N. Mektic (CRO) / F. Skugor (CRO)
Doubles - Semi-final
Court Rainier III
11:30
R. Haase (NED) / W. Koolhof (NED)
vs
[7] N. Mektic (CRO) / F. Skugor (CRO)
Doubles - Final
Not Before 14:30
D. Lajovic (SRB)
vs
[13] F. Fognini (ITA)
Singles - Final

Documents to download

Our partners